Війна і будівництво: співзасновниця Бізнес-асоціації девелоперів розповіла журналу “Фокус” про нинішні виклики галузі

Після початку повномасштабного вторгнення головною проблемою на українському ринку первинної нерухомості стало призупинення проєктів і відтермінування завершення будівельних робіт. Це призвело до зниження зацікавленості покупців. Крім того, в умовах, коли війна триває, багато хто вважає інвестування в новобудови занадто ризикованим. А зимовий період, під час якого країна зазнала наслідків російського енергетичного тероризму, ще більше погіршив ситуацію на ринку.

 

Зростання курсу долара, дефіцит робочих рук, енергоносіїв та навіть матеріалів стали лише неповним переліком ризиків, з якими довелося боротися галузі. Окремо оператори ринку зіткнулися з розривом логістичних ланцюгів та проблемами з постачальниками й підрядниками.

 

“На окупованих територіях залишилось багато постачальників будівельних матеріалів, комплектуючих, обладнання, навіть такого серйозного, як, наприклад, котельні, які забудовники замовляли і оплачували заздалегідь. Склади й виробництва в ході війни часто зазнавали знищення, постачальники і підрядники не змогли виконати свої зобов’язання”, — згадує співзасновниця Будівельної бізнес-асоціації Ганна Мурашенко. 

 

Ганна Мурашенко додає, що більшість забудовників в Україні традиційно фінансували будівництво за рахунок коштів від продажів нерухомості інвесторам. Й оскільки продажі з початку війни майже зупинилися, то й фінансування багатьох проєктів опинилося під питанням.

 

Відключення електрики стали ще одним шоком для будівельної галузі. Деякі забудовники вирішили призупинити будівництво до весни й анонсували це.

 

“В першу чергу це стосувалось об’єктів, які знаходилися на етапі зведення моноліту. Взимку це передбачає підігрів бетону, для чого необхідне безперебійне електропостачання. В ситуації, в якій ми опинилися цією зимою, це було неможливо і більшість об’єктів просто заморозили монолітні роботи, що безпосередньо вплинуло на термін їх здачі”, — пояснює Ганна Мурашенко.

 

Зимовий простій тривав чотири місяці й тільки зараз будівництво розморожується і має надалі вийти на звичайні темпи. 

 

“З кінця лютого 2023 року ринок нерухомості пожвавився, хоча до довоєнних показників ще далеко, — підтверджує Ганна Мурашенко. — Й якщо раніше в Києві переважно купували з метою інвестицій під здачу в оренду або щоб заробити на перепродажі на стадії готовності, то зараз люди переважно купують для себе”.

 

Ганна Мурашенко додає, що особливо в доларовому еквіваленті під час повномасштабної війни ціни просіли в преміум-сегменті — іноді до 60%, тоді як у економ-класі вартість первинної нерухомості в середньому знизилися на 30%.

“Оскільки собівартість будівництва дуже зросла за період війни, далі в економ-сегменті ціни вже немає куди опускати і вони мають складати близько $1,1-1,2 тис. за кв м [для Києва]. Якщо забудовник продає нижче собівартості, він навряд-чи зможе добудувати свій об’єкт”, — попереджає Мурашенко.

Весь матеріал читайте на сайті focus.ua

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *