DBA

НовиниЗупинка нового будівництва та брак фахівців. В КНУБА освітяни та бізнес обговорили проблеми будівельної галузі.

Зупинка нового будівництва та брак фахівців. В КНУБА освітяни та бізнес обговорили проблеми будівельної галузі.

Нестача фінансування та криза інвестицій, низький попит на нерухомість, порушення логістичних ланцюгів, зупинка нового будівництва, зростання його собівартості, брак фахівців. Шляхи подолання цих проблем у галузі будівництва напрацьовували під час зустрічі представники будівельного бізнесу та освітяни у Київському національному університеті будівництва і архітектури.

 

Співзасновники Будівельної бізнес-асоціації (DBA) – Анна Мурашенко та Сергій Кравченко – разом із проректором з наукової роботи та інноваційного розвитку КНУБА Олександром Ковальчуком окреслили виклики у будівельній галузі та план дій для їх подолання. Першочерговим для цього є спільна робота бізнесу, науковців та держави. 

 

Чому це важливо саме зараз:

Проблема падіння об’ємів і розподілу видів будівництва.

Обсяг будівельних робіт за минулий рік скоротився майже на 56%. Житлове будівництво впало на 51,9% в порівнянні з 2021 роком,  інженерне – на 58,5%, а нежитлове – на 53,5%, заявляють у Державній службі статистики. Частка нового будівництва в загальному обсязі виконаних будівельних робіт у 2022 році становила 36,9%, ремонту – 38,6%, реконструкції та технічного переоснащення – 24,5%.

 

Анна Мурашенко пояснює, що з початку повномасштабного вторгнення будівельна галузь стала на паузу, продаж і будівництво житла призупинилися. Навіть за умови поновлення зараз, в першу чергу добудовуватимуть об’єкти, завершення яких відтермінували. Лише потім зможуть перейти до нових. Все це потребуватиме залучення значних коштів.

 

Проблема зниження фінансування та росту собівартості.

Сергій Кравченко додає, що у 2022 році змінився попит на нерухомість, інвестиції в новобудови сприймалися як ризиковані. Це позбавило коштів забудовників, багато з яких фінансували будівництво за рахунок надходжень від продажів нерухомості. 

 

“Такі зміни у попиті вплинули на ціни, особливо у валютному еквіваленті. Крім того, відбулося подорожчання будівельних матеріалів на 20%-40%. Якщо забудовник продає помешкання нижче собівартості, він навряд чи зможе добудувати свій об’єкт”,  –   пояснює Анна Мурашенко.


Порушення логістичних ланцюгів та падіння виробничих потужностей.

 

Ринок будівельних матеріалів зіштовхнувся з дефіцитом. Цю проблему намагалися вирішити за рахунок імпорту. Проблеми з обстрілами, пальним та блекаути також вплинули на логістику. Забудовники втратили можливість забезпечувати нормальний цикл робіт. 

 

 

“На окупованих територіях залишилося багато постачальників і підрядників. Склади і виробництва знищувалися. Виконати свої зобов’язання вони уже не могли”, – додає Анна Мурашенко.

Нестача кваліфікованих кадрів.

 

Ефективність використання ресурсів у будівництві наразі достатньо низька, а рівень зарплат та мала кількість перспектив у галузі призвели до відтоку молодих кадрів за кордон. Стимулів розвивати свої компетенції в Україні – недостатньо. На ринку є нестача кваліфікованих спеціалістів. Освітяни наголошують, що акцент треба робити на адаптації підготовки фахівців під нові реалії. Залучення сучасних технологій неможливе без спеціалістів, які зможуть ці інновації використовувати. 3D-моделювання, комп’ютерне проєктування, високотехнологічне обладнання, новітнє програмне забезпечення, хмарні технології – все це потребує кваліфікованих кадрів.

“Зараз мало уваги приділяється саме навчанню, підвищенню кваліфікації представників будівельних спеціальностей. Тоді як це дуже важливо, бо розбудова країни потребує саме спеціалістів і запит на фахове відновлення величезний” – зауважив Олександр Ковальчук.

КНУБА – це вищий навчальний заклад, який є експертним середовищем для  будівельної галузі. Саме залучення освітян та науковців зробить процес відбудови комплексним, систематизованим та ефективним, наголошують у Будівельній бізнес-асоціації (DBA).

 

Як розв’язувати ці проблеми?

 

Шлях до цього повинен починатися з узгодження спільних дій. Саме таку мету ставить перед собою Будівельна бізнес-асоціація (DBA). 

 

“В Україні гостро стоїть питання відбудови та забезпечення житлом постраждалих внаслідок військової агресії рф. Потрібен комплексний підхід. Вирішувати  це ефективно можна лише з залученням  профільних спеціалістів, бізнесу, громадських організацій та держави”, – наголошує Анна Мурашенко.

Продовжувати обговорення цих питань та пошук системних рішень слід у більш масштабному форматі із залученням усіх стейкхолдерів, громадськості та ЗМІ.  

 

Для цього під час зустрічі була створена Робоча група з підготовки круглого столу “Будівельна галузь під час війни. Проблематика та перспективи”.  

У майбутньому заході візьмуть участь підприємці, науковці та освітяни, представники міжнародного будівельного бізнесу та профільні спеціалісти у галузі будівництва.

 

Результатом має стати резолюція з окресленням проблематики та пропозиціями щодо змін на законодавчому рівні.

 

Запрошуємо вас долучитися до широких обговорень та спільної роботи для відбудови країни, яка відбудеться 10-го травня у приміщенні Київського національного університету будівництва і архітектури о 10:00.

 

ЗАПОВНИТИ ФОРМУ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *