DBA

НовиниЗавершити недобуди, запровадити нові стандарти, позбутися корупційних схем: DBA зібрала фахівців галузі для обговорення ключових проблем

Про воєнні реалії галузі, завершення недобудів, нові стандарти будівництва та подолання корупції – говорили під час круглого столу “Будівельна галузь під час війни. Проблематика та перспективи”. Понад 30 учасників ми зібрали у Київському національному університеті будівництва і архітектури (КНУБА).

Зокрема до обговорення долучилися: 

  • голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк; 
  • перший проректор КНУБА, професор Денис Чернишев; проректор КНУБА з наукової роботи та інноваційного розвитку, старший науковий співробітник Олександр Ковальчук; 
  • голова правління DBA Сергій Кравченко та перша заступниця голови правління DBA Анна Мурашенко;
  • забудовники з Одещини, Житомирщини, Дніпропетровщини, Полтавщини, Хмельниччини, Волині, Києва та області.

Повномасштабна війна позначилась на всіх галузях, зокрема і будівництві. Брак фінансування, порушення ланцюгів постачань, дефіцит матеріалів. До того ж змінилися стандарти. І вже зараз ці зміни закріплені на законодавчому рівні – констатує Олена Шуляк. 

“Стандарт номер один – це безпека. Нині ми придивляємося до досвіду Швейцарії. Це єдина країна, де на всіх жителів є місце в укриттях. Розглядаємо всі можливості. Плануємо максимально використовувати споруди подвійного призначення – наприклад паркінги. Другий стандарт – це енергоефективність. Ми маємо будувати так, щоб не обігрівати повітря. Третій стандарт це безбар’єрність – кожна будівля має бути зручною та доступною для всіх громадян”,  – наголосила депутатка

За рік повномасштабної війни в Україні було зруйновано більше житла, ніж побудували і здали в експлуатацію за останніх 7 років. За різними оцінками, знищені понад 150 тисяч приватних та багатоквартирних будинків. З огляду на таку кількість зруйнованого житла, Україну прогнозовано чекає дефіцит квадратних метрів, відзначає голова правління Будівельної бізнес-асоціації Сергій Кравченко. 

“Частково розв’язати проблему допомогло б завершення недобудованих об’єктів. Однак за них не поспішають братися великі гравці ринку, бо це довго і не вигідно. Допомогти можуть регіональні забудовники. Але для цього вони потребують підтримки держави. Зазвичай поновлення документації, адаптація проєкту, робота з інвесторами може тривати до 2-х років. Тому потрібен спрощений механізм роботи з такими об’єктами. Саме спільна робота влади, науки, громадськості та бізнесу – це  рушійна сила для відновлення та відбудови нашої країни”, – зауважує Кравченко.   

З-поміж інших тем, які експерти обговорили під час круглого столу – також отримання дозвільних документів та технічних умов (ТУ) підключення до мереж. Це проблема номер один, на яку вказали усі учасники зустрічі. Наголошували на складності і корупційній складовій процесу. 

“Україні допоміг би європейський досвід. Це коли забудовник будує, сплачує кошти, а місто підключає. Тобто є фіксовані ціни від держави. Забудовники не витрачаються на “схеми”, а роблять внески у держбюджет”, – зазначила Анна Мурашенко.

Проблема з будівельними матеріалами – ще один фактор, що впливає на вартість і термін будівництва. Через зруйновані заводи в Україні деякі матеріали доводиться імпортувати. А це дорожче і довше, тож важливо налагоджувати власне виробництво.

Брак фахівців – ще одна “невидима” проблема, що насправді є у країні, особливо у регіонах.  

“Чим довше триватиме війна, тим гостріше поставатиме проблема. Адже навчити спеціаліста – це щонайменше 5 років. Зараз багато хто на фронті, люди йдуть захищати країну і вже не вистачає представників робітничих професій. А після закінчення війни – можливий відтік кадрів за кордон. Це велика проблема”, – каже Олександр Лезнюк, директор регіональної будівельної компанії “Макроекобуд”. 

“Близько 50% наших потенційних абітурієнтів за кордоном. Може статися так, що для відбудови катастрофічно бракуватиме кадрів, а ті втрати, що маємо зараз – наростатимуть”, – додає проректор КНУБА з наукової роботи та інноваційного розвитку Олександр Ковальчук.

Ці та інші проблеми, які потребують рішення, учасники круглого окреслять у резолюції. Також покроково розпишуть, який вихід бачать і в чому потрібна допомога. “Завдання Будівельної-бізнес асоціації нині – скласти рекомендації, дорожні карти з вирішення тих питань, які озвучили представники галузі. Ми почули чимало проблем, тепер маємо підготувати пропозиції щодо їх вирішення. Головне, що влада чує і готова йти назустріч”,підсумувала заступниця голови правління DBA Анна Мурашенко.

Напрацювання передадуть до парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *