DBA

На шляху до енергоефективності: чому це важливо під час повоєнної відбудови України

Свій шлях до енергоефективного майбутнього Україна розпочала ще у 2006 році, коли був прийнятий документ “ДБН В.2.6-31:2006 Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція”. Восени 2021-го року був прийнятий і набрав чинності Закон України “Про енергетичну ефективність”.

 

Повномасштабна війна внесла свої корективи і винесла питання енергоефективності житла та громадських споруд на новий рівень актуальності. 

 

Понад 9 мільйонів житлових будинків, які є в Україні, забирають на себе майже 30%  споживання енергії. Більшість із них побудовані ще за радянських часів, тож витрачають у 2-3 рази більше, ніж будівлі в ЄС. Ще 10% від загального споживання енергії тягнуть комерційні та бюджетні будівлі. 

 

Тому тут було і є над чим працювати. Це і модернізація систем опалення, теплоізоляція стін, даху і підвалів тощо. Російське вторгнення додало ще один вагомий виклик – необхідність подбати ще й про енергоефективне відновлення зруйнованих будинків. 

 

Лише станом на січень 2023, за даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, було зруйновано понад 170 тисяч житлових будинків і ця цифра зростає щодня. 

 

Прагнення швидко розв’язати проблему браку житла може призвести до будівництва непродуманих об’єктів, які з часом потребуватимуть додаткових витрат на термомодернізацію, заміну систем освітлення тощо. 

 

Крім того, до 2050 року новобудови та старі будинки в країнах ЄС зобов’язані мати рівень споживання енергії, що наближається до нуля. А зважаючи на шлях України до ЄС, необхідно вже зараз впроваджувати європейські стандарти так званих “пасивних будинків”.

 

В такому житлі витрати енергії на опалення зводяться до мінімуму завдяки високоефективній теплоізоляції не тільки стін, але і стелі, підлоги, горища, підвалу. Щільні вікна мають трикамерні конструкції, застосовується спеціальна технологія примикання вікон до стін. Найбільші вікна спрямовані на південь, звідки надходить максимум сонця. Плюс ефективне освітлення, розумні домашні пристрої, що використовують мінімум електрики. Крім того, більша частина цієї енергії має вироблятися з відновлюваних джерел, наприклад, сонячних панелей, установлених на самих будівлях чи поблизу.

 

Враховуючи ще й постійне зростання цін на енергоресури, будівництво енергоефективних об’єктів є нагальною потребою. Тож Будівельна бізнес-асоціація (DBA) має наступні рекомендації:

 

  • Аспект енергоефективності варто враховувати ще до зведення об’єктів.
  • Залучати додаткових фахівців, застосовувати 3D-моделювання, щоб спланувати енергоефективну будівлю.
  • Впроваджувати в Україні міжнародні системи сертифікації. У світі їх налічується кілька сотень, але всі приділяють увагу енергоефективності. Вагоме значення при оцінюванні відіграють саме витрати ресурсів та електроенергії, а також здоров’я та комфорт людей.
  • Встановити норми щодо зведених об’єктів, адже це стимулюватиме девелоперів створювати об’єкти вищого класу енергоефективності, тестувати нові технології, добирати матеріали. 

 

Енергоефективні споруди – це не лише турбота про довкілля, а й економія. І зрештою ті, хто – наприклад – купуватиме житло, обиратимуть об’єкти, які буде дешевше утримувати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *