Будівництво нерухомості є актуальним завжди. Тим більш з урахуванням численних руйнувань під час повномасштабного російського вторгнення. 

 

Водночас, в нинішніх умовах вкрай складно працювати компаніям-забудовникам, підрядникам та постачальникам. Далеко не всі українські компанії змогли вистояти та продовжити роботу в період війни. У тих же, хто продовжує працювати, виникає багато складнощів, повʼязаних із діючими нормами. 

 

Тому і виникла потреба створити профільну Асоціацію, що стане єдиним голосом, якого нині потребує ринок нерухомості. Будівельна бізнес-асоціація об’єднає представників галузі: забудовників, підрядників, постачальників і виробників матеріалів.

 

Співзасновниками асоціації стали Анна Мурашенко, засновниця благодійного фонду “YoUkraine”, співзасновниця будівельної компанії “Really Building”  та Сергій Кравченко, професор кафедри цивільного, господарського та трудового права юридичного факультету Академії праці, соціальних відносин і туризму. Вони мають багаторічний досвід роботи у будівельній сфері, зокрема і співпраці з державними органами. 

 

Головні завдання асоціації – адвокатування потрібних змін (зокрема і законодавчих), консолідація зусиль для спільного протистояння викликам, верифікація надійних партнерів. 

 

Об’єднання незалежних експертів-практиків дозволить реалізовувати масштабніші проєкти, швидше та ефективніше знаходити порозуміння із потрібними стейкхолдерами, формувати репутацію перед внутрішніми та зовнішніми інвесторами, будувати надійні мости для комунікації влади та бізнесу.

 

Кожна компанія-резидент асоціації проходить юридичну та фінансову перевірку на надійність. Лише після цього члени Асоціації можуть рекомендувати компанію до співпраці партнерам і поручитися за її репутацію на ринку. 

 

Крім того, юридична служба асоціації допомагає резидентам у захисті їх прав, розв’язанні конфліктів і спорів. Допомагаємо у питаннях введення в експлуатацію, отримання сертифікатів відповідності, підключення комунікацій тощо.

Post Comment

Після початку повномасштабного вторгнення головною проблемою на українському ринку первинної нерухомості стало призупинення проєктів і відтермінування завершення будівельних робіт. Це призвело до зниження зацікавленості покупців. Крім того, в умовах, коли війна триває, багато хто вважає інвестування в новобудови занадто ризикованим. А зимовий період, під час якого країна зазнала наслідків російського енергетичного тероризму, ще більше погіршив ситуацію на ринку.

 

Зростання курсу долара, дефіцит робочих рук, енергоносіїв та навіть матеріалів стали лише неповним переліком ризиків, з якими довелося боротися галузі. Окремо оператори ринку зіткнулися з розривом логістичних ланцюгів та проблемами з постачальниками й підрядниками.

 

“На окупованих територіях залишилось багато постачальників будівельних матеріалів, комплектуючих, обладнання, навіть такого серйозного, як, наприклад, котельні, які забудовники замовляли і оплачували заздалегідь. Склади й виробництва в ході війни часто зазнавали знищення, постачальники і підрядники не змогли виконати свої зобов’язання”, — згадує співзасновниця Будівельної бізнес-асоціації Ганна Мурашенко. 

 

Ганна Мурашенко додає, що більшість забудовників в Україні традиційно фінансували будівництво за рахунок коштів від продажів нерухомості інвесторам. Й оскільки продажі з початку війни майже зупинилися, то й фінансування багатьох проєктів опинилося під питанням.

 

Відключення електрики стали ще одним шоком для будівельної галузі. Деякі забудовники вирішили призупинити будівництво до весни й анонсували це.

 

“В першу чергу це стосувалось об’єктів, які знаходилися на етапі зведення моноліту. Взимку це передбачає підігрів бетону, для чого необхідне безперебійне електропостачання. В ситуації, в якій ми опинилися цією зимою, це було неможливо і більшість об’єктів просто заморозили монолітні роботи, що безпосередньо вплинуло на термін їх здачі”, — пояснює Ганна Мурашенко.

 

Зимовий простій тривав чотири місяці й тільки зараз будівництво розморожується і має надалі вийти на звичайні темпи. 

 

“З кінця лютого 2023 року ринок нерухомості пожвавився, хоча до довоєнних показників ще далеко, — підтверджує Ганна Мурашенко. — Й якщо раніше в Києві переважно купували з метою інвестицій під здачу в оренду або щоб заробити на перепродажі на стадії готовності, то зараз люди переважно купують для себе”.

 

Ганна Мурашенко додає, що особливо в доларовому еквіваленті під час повномасштабної війни ціни просіли в преміум-сегменті — іноді до 60%, тоді як у економ-класі вартість первинної нерухомості в середньому знизилися на 30%.

“Оскільки собівартість будівництва дуже зросла за період війни, далі в економ-сегменті ціни вже немає куди опускати і вони мають складати близько $1,1-1,2 тис. за кв м [для Києва]. Якщо забудовник продає нижче собівартості, він навряд-чи зможе добудувати свій об’єкт”, — попереджає Мурашенко.

Весь матеріал читайте на сайті focus.ua

 

Post Comment

Розв’язана росією повномаштабна війна вимагає консолідації зусиль та нових підходів з боку держави, громадського сектору та бізнесу. 

 

Український бізнес, якому вдається працювати у нинішніх умовах, системно підтримує армію та цивільних, реалізує гуманітарні ініціативи, інвестує у наближення перемоги. Але разом з цим, розмір таких інвестицій на благодійну діяльність у компаній наразі обмежений. 

 

Це пов’язано з тим, що благодійні видатки платників податку на прибуток підприємств не мають перевищувати 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. У разі перевищення платник податку повинен збільшувати свій фінансовий результат до оподаткування відповідно до вимог статті 140 Податкового кодексу України.

 

Тому, представляючи українських підприємців будівельної галузі, які прагнуть системно впроваджувати механізми відповідального бізнесу та розвивати благодійність в Україні, Будівельна бізнес-асоціація підтримала проєкт закону України № 9177 від 03.04.2023. Ініціативу підготував голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

 

Відповідний лист на підтримку проєкту закону та із проханням усунути бар’єри для бізнесу у благодійній сфері – ми вже відправили Голові Верховної Ради України Руслану Стефанчуку, керівнику Офісу Президента України Андрію Єрмаку та голові 

Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики 

Данилу Гетманцеву.


“Ми переконані у нагальній потребі з боку держави у створенні дієвих та ефективних механізмів  для стимулювання благодійної діяльності платників податку на прибуток підприємств на користь неприбуткових організацій, особливо в умовах воєнного стану. Одним із таких дієвих механізмів може бути підвищення відсотка оподатковуваного прибутку попереднього звітного року для незастосування коригування, передбаченого підпунктом 140.5.9 пункту 140.5 статті 140 Податкового кодексу України”, – йдеться у листі. На прикладі компаній-членів нашої Асоціації ми знаємо, що українські підприємці і забудовники виділяють квартири захисникам України, беруть участь у зборах на потреби ЗСУ, власним коштом купують та передають на передову автомобілі, екіпірування, медичні засоби та інше необхідне обладнання.


Тому вважаємо, що зміни на законодавчому рівні не лише стимулюватимуть підприємців і далі займатися благодійністю, а й дозволять збільшувати обсяги допомоги. 


Ми переконані, що соціальна відповідальність бізнесу та благодійність – одні з тих фундаментальних засад, на яких тримається спільний рух до перемоги всередині країни, а також позитивний імідж України та українського бізнесу на міжнародній арені.


Post Comment

Нестача фінансування та криза інвестицій, низький попит на нерухомість, порушення логістичних ланцюгів, зупинка нового будівництва, зростання його собівартості, брак фахівців. Шляхи подолання цих проблем у галузі будівництва напрацьовували під час зустрічі представники будівельного бізнесу та освітяни у Київському національному університеті будівництва і архітектури.

 

Співзасновники Будівельної бізнес-асоціації (DBA) – Анна Мурашенко та Сергій Кравченко – разом із проректором з наукової роботи та інноваційного розвитку КНУБА Олександром Ковальчуком окреслили виклики у будівельній галузі та план дій для їх подолання. Першочерговим для цього є спільна робота бізнесу, науковців та держави. 

 

Чому це важливо саме зараз:

Проблема падіння об’ємів і розподілу видів будівництва.

Обсяг будівельних робіт за минулий рік скоротився майже на 56%. Житлове будівництво впало на 51,9% в порівнянні з 2021 роком,  інженерне – на 58,5%, а нежитлове – на 53,5%, заявляють у Державній службі статистики. Частка нового будівництва в загальному обсязі виконаних будівельних робіт у 2022 році становила 36,9%, ремонту – 38,6%, реконструкції та технічного переоснащення – 24,5%.

 

Анна Мурашенко пояснює, що з початку повномасштабного вторгнення будівельна галузь стала на паузу, продаж і будівництво житла призупинилися. Навіть за умови поновлення зараз, в першу чергу добудовуватимуть об’єкти, завершення яких відтермінували. Лише потім зможуть перейти до нових. Все це потребуватиме залучення значних коштів.

 

Проблема зниження фінансування та росту собівартості.

Сергій Кравченко додає, що у 2022 році змінився попит на нерухомість, інвестиції в новобудови сприймалися як ризиковані. Це позбавило коштів забудовників, багато з яких фінансували будівництво за рахунок надходжень від продажів нерухомості. 

 

“Такі зміни у попиті вплинули на ціни, особливо у валютному еквіваленті. Крім того, відбулося подорожчання будівельних матеріалів на 20%-40%. Якщо забудовник продає помешкання нижче собівартості, він навряд чи зможе добудувати свій об’єкт”,  –   пояснює Анна Мурашенко.


Порушення логістичних ланцюгів та падіння виробничих потужностей.

 

Ринок будівельних матеріалів зіштовхнувся з дефіцитом. Цю проблему намагалися вирішити за рахунок імпорту. Проблеми з обстрілами, пальним та блекаути також вплинули на логістику. Забудовники втратили можливість забезпечувати нормальний цикл робіт. 

 

 

“На окупованих територіях залишилося багато постачальників і підрядників. Склади і виробництва знищувалися. Виконати свої зобов’язання вони уже не могли”, – додає Анна Мурашенко.

Нестача кваліфікованих кадрів.

 

Ефективність використання ресурсів у будівництві наразі достатньо низька, а рівень зарплат та мала кількість перспектив у галузі призвели до відтоку молодих кадрів за кордон. Стимулів розвивати свої компетенції в Україні – недостатньо. На ринку є нестача кваліфікованих спеціалістів. Освітяни наголошують, що акцент треба робити на адаптації підготовки фахівців під нові реалії. Залучення сучасних технологій неможливе без спеціалістів, які зможуть ці інновації використовувати. 3D-моделювання, комп’ютерне проєктування, високотехнологічне обладнання, новітнє програмне забезпечення, хмарні технології – все це потребує кваліфікованих кадрів.

“Зараз мало уваги приділяється саме навчанню, підвищенню кваліфікації представників будівельних спеціальностей. Тоді як це дуже важливо, бо розбудова країни потребує саме спеціалістів і запит на фахове відновлення величезний” – зауважив Олександр Ковальчук.

КНУБА – це вищий навчальний заклад, який є експертним середовищем для  будівельної галузі. Саме залучення освітян та науковців зробить процес відбудови комплексним, систематизованим та ефективним, наголошують у Будівельній бізнес-асоціації (DBA).

 

Як розв’язувати ці проблеми?

 

Шлях до цього повинен починатися з узгодження спільних дій. Саме таку мету ставить перед собою Будівельна бізнес-асоціація (DBA). 

 

“В Україні гостро стоїть питання відбудови та забезпечення житлом постраждалих внаслідок військової агресії рф. Потрібен комплексний підхід. Вирішувати  це ефективно можна лише з залученням  профільних спеціалістів, бізнесу, громадських організацій та держави”, – наголошує Анна Мурашенко.

Продовжувати обговорення цих питань та пошук системних рішень слід у більш масштабному форматі із залученням усіх стейкхолдерів, громадськості та ЗМІ.  

 

Для цього під час зустрічі була створена Робоча група з підготовки круглого столу “Будівельна галузь під час війни. Проблематика та перспективи”.  

У майбутньому заході візьмуть участь підприємці, науковці та освітяни, представники міжнародного будівельного бізнесу та профільні спеціалісти у галузі будівництва.

 

Результатом має стати резолюція з окресленням проблематики та пропозиціями щодо змін на законодавчому рівні.

 

Запрошуємо вас долучитися до широких обговорень та спільної роботи для відбудови країни, яка відбудеться 10-го травня у приміщенні Київського національного університету будівництва і архітектури о 10:00.

 

ЗАПОВНИТИ ФОРМУ

Post Comment

Зростання собівартості будівництва, брак фахівців та фінансування, порушення ланцюгів постачань і, як наслідок, зупинка нового будівництва – це лише деякі з перепон, що доводиться долати будівельній галузі України під час повномасштабної війни. 

 

Значну роль у розв’язанні завдань, що постали перед країною, відіграють і невеликі забудовники, зокрема у регіонах. Саме такі компанії і об’єднує DBA – не лише великі, але й дрібніші, проте готові працювати зі складними об’єктами, такими як недобудови. 

 

Адже через проблеми будівельної галузі “заморожених” проєктів більшатиме. Тому  важливо, щоби за них теж бралися і завершували роботу. При такій кількості зруйнованого житла у країні – галузі потрібно працювати та будувати нові квадратні метри. 

 

Про це та багато іншого говоритимемо під час круглого столу, який ініціювала DBA. 

 

Представники держави, бізнесу та науки у Київському національному університеті будівництва та архітектури (КНУБА). Зокрема долучаться такі учасники як:

 

 • Народна депутатка та голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування – Олена Шуляк.

 

 • Голова правління Будівельної бізнес-асоціації (DBA) – Сергій Кравченко та перша заступниця голови правління DBA – Анна Мурашенко.

 

 • Ректор КНУБА, доктор економічних наук, професор – Петро Куліков.

 

 • Регіональні забудовники.

 

Шлях до розв’язання спільних проблем повинен починатися з узгодження спільних дій. Тільки разом, об’єднавши зусилля та досвід,  підприємці, профільні спеціалісти, громадські організації та представники влади зможуть здолати виклики. 

 

Тому запрошуємо долучитися до широких обговорень та спільної роботи для відбудови України. 

Реєструйтеся на участь у круглому столі “Будівельна галузь під час війни. Проблематика та перспективи”, що відбудеться:

 

11.05. у Київському національному університеті будівництва і архітектури, 

за адресою м. Київ, просп. Повітрофлотський, 31.

Початок о 11-00. 

Щоб взяти участь у заході заповніть коротку форму http://surl.li/gotwr

 

Post Comment

Питання повоєнної відбудови потребують від держави системних і виважених рішень, особливо коли мільйони квадратних метрів зруйновані, а застарілий житловий фонд треба модернізувати. 

 

Хто і як має займатися реконструкцією і чому проблема вимагає комплексного підходу? 

Ситуацію видання “Фокус” прокоментувала співзасновниця DBA – Анна Мурашенко. 

 

Дискусії активізувались, оскільки до липня парламент має розглянути у другому читанні законопроєкт №6458 “Про здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду”.

 

Анна Мурашенко зазначає – питання комплексної реконструкції застарілого житлового фонду актуальне, адже на законодавчому рівні досі не закріплені механізми, які дозволяють реалізовувати програми реконструкції. 

 

Водночас всі розуміють, що відбудова України буде масштабною, а тому вже зараз треба працювати над чіткими законами та норми, за якими вона буде здійснюватися. А проблеми зі старою забудовою можуть вирішуватись комплексно під час повоєнної відбудови.

 

Законодавці та забудовники погоджуються, що законопроєкт щодо реконструкції застарілих будівель треба розширити на все, що було зруйновано під час війни. 

 

“В законопроєкті розглядається кілька категорій — застарілий фонд, комплексна реконструкція, модернізація, і я думаю, що до цього переліку додасться й зруйнований житловий фонд, і тоді йтиметься саме про відбудову. Тому що поки ніхто не розуміє, як, за чиєю участю й за які кошти вона має відбуватися”, — коментує Мурашенко.

 

Серед основних проблем Мурашенко називає брак фінансування, відсутність вільних коштів у забудовників та бюрократичні процедури. 

 

Ще одне питання: наскільки цікаво брати участь у таких проєктах девелоперам? Адже будувати з нуля легше, ніж замінювати старі комунікації, зносити будівлю чи її частину, розчищати майданчик і вивозити сміття. 

 

“В законі прописано, якщо зношені понад 60% техніко-експлуатаційних показників, квартали мають бути знесені, а на їхньому місці побудовані нові об’єкти й це має бути вигідним для забудовників”, — продовжує Ганна Мурашенко. Як приклад наводить практику Ізраїлю, де замість одного квадратного метра старого житлового фонду при реновації – створюється близько п’яти квадратних метрів нового фонду. Детальніше – у журналі “Фокус”.

 

А про подолання цих та інших викликів представники бізнесу, влади та науковці говоритимуть під час круглого столу  “Будівельна галузь під час війни. Проблематика та перспективи”.У даті проведення заходу відбулися зміни. Захід відбудеться 11 травня у Київському національному університеті будівництва і архітектури.

Початок  об 11-00.  

 

Реєстрація –  за посиланням http://surl.li/gotwr

Post Comment

Війна триває, проте влада, експерти, громади і забудовники вже сьогодні розробляють план повоєнної відбудови. Адже планування потрібне на стратегічному рівні. 

 

Відбудова була однією з топтем круглого столу, який Будівельна бізнес-асоціація (DBA) зібрала у КНУБА. Підходи до планування потрібно змінювати – погоджуються представники галузі, враховуючи всі пов’язані з війною виклики та масштаби руйнувань. 

 

Недостатньо просто взяти статистику скільки знищено житла, лікарень, шкіл, перевести все це у квадратні метри, помножити на кошти і братися за роботу.

 

Саме тому програму відбудови називають комплексною. Що слід врахувати та проаналізувати? 

 

 • Економічні чинники певної території. З’ясувати, що з бізнесом – він переїхав, залишився і чи закрився. Які перспективи, чи є можливості для бізнесу та території, які громада може надати підприємцям, котрі захочуть розвивати свою справу на цій території.

 

 • Демографію громад. За даними ООН кількість українських біженців, які виїхали за кордон, перевищила 8 мільйонів. Ще щонайменше 5 мільйонів стали внутрішніми переселенцями. Скільки з них повернеться додому або в Україну загалом? Де вони будуть жити та працювати? Все це маємо враховувати плануючи відбудову.

 

 • Екологію та безпеку. Близько 30% території України заміновано. За оптимістичними підрахунками на розмінування піде 10 років, за менш обнадійливими – пів століття. Інший виклик – тисячі тонн будівельного сміття, що залишається на місці зруйнованої споруди. Приміром, новий дитячий садок не можна будувати поруч зі звалищем. Тому Україні потрібні програми будівництва заводів, які би переробляли це сміття. 

 

Всі ці чинники потрібно проаналізувати перш ніж складати програму відбудови.

 

“Україні потрібна стратегічна програма комплексного відновлення. Громади разом із МОЗ та Міносвіти і науки пануватимуть скільки потрібно шкіл, лікарень, ЦНАПів та іншого. Це має бути спільне бачення громад та центральних органів влади. Тільки тоді можна переходити до фінансових розрахунків та проєктування об’єктів, які потрібно відновити або відбудувати”, – наголосила під час зустрічі голова парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк.

 

Сьогодні у межах експериментального проєкту уряд вже визначив 6 населених пунктів, де відбудова проходитиме комплексно й за новими принципами. Йдеться про Бородянку та Мощун у Київській області, Тростянець у Сумській області, Посад-Покровське в Херсонській області, Циркуни в Харківській області та Ягідне в Чернігівській області. Усі ці населені пункти зазнали масштабних руйнувань.Тому відбудовуватимуть не окремі будівлі та споруди, а все — зі системним підходом та новим плануванням.

Post Comment

Дистанція у 5 кілометрів, виставка символічних для українців фотокартин, благодійний аукціон та щира підтримка захисників «Азовсталі». На наше запрошення взяти участь у забігу для сталевих – RUN FOR AZOVSTAL відгукнулися більше 200 учасників. Нагадаємо, захід відбувся 20 травня у м. Українка Київської області.

 

У такий спосіб ми, спільно з партнерами ГО “Жінки зі сталі”, вирішили нагадати про захисників «Азовсталі», які вже понад рік перебувають у російському полоні та підтримати звільнених Героїв.

Засновниця нашого благодійного фонду «YOUkraine», Анна Мурашенко, переконана – сьогодні підтримка Героїв, які досі в російському полоні – обов’язок кожного українця:

«16-го травня був рік як наші захисники “Азовсталі” вийшли за наказом у полон. Їхні рідні та близькі щодня борються за їхню свободу. Ми повинні підтримувати їх і показувати, що це наш спільний біль, що ми разом з ними готові боротися за наших героїв і робити все можливе, щоб вони були на свободі, як вони робили все можливе, щоб захистити нас».

У заході взяли участь відомі захисники та захисниці, колишні полонені, рідні і близькі тих, хто був або залишається у полоні, волонтери. Ми радіємо, що подію відвідали сотні небайдужих українців, адже крім забігу, в Українці організували тематичну фотовиставку робіт Ореста Козацького та благодійний аукціон, на якому виставили унікальні та дуже символічні лоти.

Наприклад, прапор гарнізону «Маріуполь» з автографами легендарних захисників, ми продали на аукціоні за рекордні 60 000 гривень.

Свій лот, книгу «Квіти і зброя», представила також Валерія «Нава» Карпиленко. Поетка та пресофіцерка з Маріуполя минулого року потрапила в полон на довгих 11 місяців під час виходу українських військових з «Азовсталі». Валерія у цій війні втратила чоловіка. Попри все, каже, не має права опускати руки:

«Коли мій чоловік загинув, обороняючи Маріуполь, говорити я не хотіла. Але я мусила. Я повинна була говорити заради нього, заради всіх захисників. Я не маю права розслаблятися, не маю часу на власне горе. Необхідно продовжувати боротьбу всіма способами. Робити все, що в наших силах, щоб рятувати тих, хто рятував нас, захистити наших захисників».

Збірку віршів «Нави» з її автографом та персональним побажанням купив громадянин Ізраїлю Олександр Німан – ветеран десантних військ, який воював у ЗСУ, а зараз продовжує допомагати нашій армії. Чоловік не лише придбав лот на аукціоні, а й взяв участь у забігу:

«Спорт – це завжди добре. Тим більше в такому контексті. Будь-яка фізична активність дає можливість позмагатися з самим собою і на якийсь час залишитися наодинці з власними думками. Це ще одна нагода подумати про тих, хто зараз далеко, подумати про військових на передовій чи в полоні, спробувати їх ментально підтримати. Думаю, вони це відчувають».

Ще один учасник аукціону з Ізраїлю адвокат та нотаріус Ігор Йофе. Як і багато його земляків, він також підтримав азовців і купив відому фотороботу  Катерини Карпенко «Очі», яку використали для кампанії “Be brave like Ukraine”. Унікальність проданої фотографії у тому, що спецпризначенець, власник неймовірного погляду, підписав це фото. Відтак, це єдиний у світі екземпляр з автографом військового, позивний якого засекречений. 

Голова ГО «Жінки зі сталі» Наталія Зарицька, дружина звільненого з полону Богдана Зарицького, каже, що ми повинні пам’ятати про кожного нашого захисника і робити все для того, щоб усіх повернути додому :

«Понад рік тому дві з половиною тисячі наших героїчних захисників вийшли з комбінату «Азовсталь» і опинилися в полоні у руках найцинічнішого і найжорстокішого ворога. Близько двох тисяч хлопців і дівчат все ще залишаються в російських катівнях. Особисто для мене «Азовсталь» – це велике місце сили. І я хочу, щоб кожен думав за «Азовсталь», говорив за «Азовсталь» і біг за «Азовсталь».

Метою нашого забігу, крім підтримки і нагадування про наших полонених, було зібрати 200 тисяч гривень. Але RUN FOR AZOVSTAL зібрав вдвічі більшу суму – близько 450 тисяч, в тому числі сертифікати на стоматологічне лікування. Ці кошти необхідні на реабілітацію звільнених захисників «Азовсталі».

Тож дякуємо кожному, хто долучився до нашої ініціативи!

Post Comment

Щоб підтримати звільнених полонених захисників “Азовсталі”, їхні родини та тих, хто все ще чекає на своїх героїв і героїнь – благодійний фонд “YOUkraine” та громадська організація “Жінки зі сталі” організували благодійний марафон. 

 

Дякуємо усім, хто приєднався до заходу, хто донатив та брав участь у благодійному аукціоні – ваші внески неоціненні! 

 

Ми неймовірно вдячні нашим друзям та партнерам, які допомогли створити атмосферу єдності під час заходу!

 

Окреме спасибі за музичний супровід тим, хто завжди підтримує наших захисників і долучається до благодійних заходів. Дякуємо народній артистці України Марії Бурмаці! Дякуємо за підтримку, неймовірне виконання гімну України та за нову пісню “Кохання сталь”!

Дякуємо за чудовий та проникливий виступ і Юрію Звонарю, який доповнив музичну атмосферу!  Ви завжди підтримуєте дух і незламність своєю музикою. 

 

Спасибі волонтеру, інструктору з психологічного та ментального здоров’я, а за сумісництвом нашому професійному та щирому модератору Саші Марку!

 

Дякуємо за підтримку нашої ініціативи надійному партнеру – Стоматологічна клініка «LuxDental», яка надала два сертифікати по 20 тис. грн для двох наших захисників “Азовсталі”. Досвідчені стоматологи цього лікувального закладу гарантують якість та надійне піклування.

 

Ми щиро вдячні й нашим інформаційним партнерам!

 

Зокрема, українській інформаційній агенції #Букви! Спасибі, що розповідаєте про справді важливі речі!

 

Також дякуємо за підтримку команді професіоналів Youtube-каналу новин і аналітики про Україну та світ – Спецпроєкти Сергія Мамаєва!

 

Висловлюємо вдячність другу та нашому фаховому digital-партнеру Нажденко Андрію Анатолійовичу, одному із кращих веброзробників не тільки в Україні, а й за кордоном Web Solutions Factory

 

І окреме спасибі кажемо нашому надійному та професійному комунікаційному партнеру! UK communications – це не просто комунікаційна агенція, це потужна команда експертів у роботі з громадськими та комерційними організаціями.

 

Ми раді, що з вашою допомогою та підтримкою змогли втілити наш задум у життя! Спасибі за вашу небайдужість!

Post Comment

Будівельна бізнес-асоціація підготувала резолюцію за результатами круглого столу «Будівельна галузь під час війні. Проблеми та перспективи», що відбувся 10 травня у КНУБА.

 

Нагадаємо, що до обговорень долучилися близько 30 представників галузі, а також влада і науковці. Зокрема:

– голова парламентського Комітету з питань організації державної влади,

місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена

Шуляк;

– проректори КНУБА Денис Чернишев та Олександр Ковальчук;

– члени правління DBA;

– забудовники з Одещини, Житомирщини, Дніпропетровщини, Полтавщини,

Хмельниччини, Волині, Києва та області.

 

Результатом профільної зустрічі стала резолюція, де DBA зібрала ключову проблематику. А також запропонувала шляхи подолання наявних проблем. 

Розглянемо основні питання та запропоновані рішення.

 

Набуття права користування земельною ділянкою та необхідність подовження строків користування земельною ділянкою.

З корупційною складовою представники галузі можуть зіткнутися на будь-якому етапі містобудівної діяльності, починаючи від отримання у користування земельної ділянки. А це складно без «попередніх домовленостей» з представниками органу місцевого самоврядування.

 

Те саме стосується і подовження строків користування земельною ділянкою. Ба більше, на цьому етапі бізнес ризикує втратити вкладені інвестиції, якщо орган місцевого самоврядування не подовжить або розірве договір.

 

Від вказаного ризику відсутні будь-які законодавчі запобіжники. Це є причиною відсутності стабільних закордонних інвестицій. Адже забудовник може втратити інвестиції без істотних порушень умов договору внаслідок його розірвання, наприклад, через затягування будівництва. При цьому, причиною такого затягування в більшості випадків, є зволікання самих органів державної/місцевої влади у видачі дозвільних документів, технічної документації.

 

Диджиталізація процесів отримання/погодження дозвільних документів значно спростила б деякі процеси. Таким чином можна уникнути безпосереднього контакту з чиновниками та проходження бюрократичних процедур.

 

Створення штучних перешкод у містобудівній діяльності контролюючими органами.

Контролюючі органи мають нести чітку відповідальність за перешкоджання в здійсненні містобудівної діяльності. Кожен інспектор контролюючого органу, представники ініціативних груп повинні розуміти, що законом передбачена відповідальність за свідомо спровоковані перешкоди. Така законодавча ініціатива повинна скоротити корупційні ризики, які виникають на практиці в кожного забудовника.

 

В законодавстві повинна бути встановлена презумпція переважного права користування земельними ділянками добросовісними забудовниками, які не порушували норми забудови. Потрібно виключити практику «узаконеного рейдерства», коли спочатку створюються перешкоди в забудові, а потім розривається договір оренди земельної ділянки.

 

Складний і тривалий процес отримання технічних умов на підключення до комунікацій.

Необхідно розробити єдині стандарти отримання технічних умов. Позбавити органи, які надають дані умови, можливості перекладати відповідальність за відновлення комунікаційних мереж на забудовника.

 

Застарілі генеральні плани населених пунктів.

Слід постійно оновлювати план розвитку міста з персональною відповідальністю органів місцевої влади за цю роботу. А також надати можливість громадянам та бізнесу вносити свої пропозиції щодо плану розвитку міста.

 

Прийняті плани розвитку міста повинні мати чіткі цілі їх реалізації, а відповідальні особи та органи мають публічно звітувати щодо їх виконання.

 

Кадрова проблематика.

Під час дії воєнного стану та загальної мобілізації в Україні, у всіх підприємств в будівельній галузі гостро стоїть питання з наявністю кваліфікованих спеціалістів.

 

Є непоодинокі випадки, коли будівельне підприємство виграло тендер та розпочало виконання робіт за контрактом, а в цей час його працівників мобілізують до лав Збройних Сил України. За таких умов підприємство не може своєчасно та в повному обсязі виконати свої зобов’язання за укладеними договорами, внаслідок чого замовниками будівництва накладаються на підприємство штрафні санкції.

 

Таким чином, підприємство зазнає як фінансових збитків, так і іміджевих втрат як ненадійний партнер.  

 

Відновлення пошкодженої та зруйнованої нерухомості.

Відбудова пошкоджених та зруйнованих об’єктів цивільного призначення потребує комплексного підходу. Це означає, що відновлення необхідно проводити з урахуванням будівництва соціальних об’єктів – дитячих садків, шкіл, лікарень, а також комунікацій.

 

Для кожного міста, містечка, територіальної громади, де є руйнування або пошкодження в результаті військової агресії РФ, або такого, де мешкають переселенці з місць бойових дій, необхідно розробити проєктну містобудівну документацію, враховуючи заміну мереж водо-, тепло-, електро- та газопостачання.

 

Це лише деякі проблеми та рішення, які учасники круглого столу окреслили у резолюції. Документ має розглянути парламентський Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування.

Post Comment

Масштабна відбудова потребує чіткої координації зусиль не тільки держави та будівельних організацій, але і профільних спеціалістів, освітян, а також аналізу міжнародного досвіду. Про це йшлося під час круглого столу “Будівельна галузь під час війни. Проблеми та перспективи”. “Працювати разом на відбудову країни. Синергія бізнесу, науковців та влади – ось, що необхідно зараз для ефективної роботи будівельної галузі”,- зазначив під час заходу Сергій Кравченко, голова Будівельної бізнес-асоціації (DBA) Чиновники, представники влади потребують від будівельників чітких актуальних даних, які допоможуть скласти розуміння стану галузі. Потрібні покрокові, практичні пропозиції. “Ніхто, крім тих, хто безпосередньо залучений в процесі будівництва не може поділитися технічною інформацією, надати практичні рекомендації, карти по реалізації тих чи інших питань”, – додає заступниця голови Будівельної бізнес-асоціації (DBA) Анна Мурашенко. Михайло Сидорчук, який представляє БК “Гефест” додає: “Це однозначно потрібний та цікавий формат, який повинен стати звичною практикою. Це можливість поспілкуватися, обмінятися досвідом, адже кожен використовує певні технології, знання, які можуть зацікавити інших. Все це впливає на покращення якості  будівництва в цілому.” Нагадуємо, що Будівельна бізнес-асоціація (DBA) розвиває формат співпраці, де в режимі діалогу представники влади, бізнесу та науки обговорюють проблеми галузі, напрацьовують спільні рішення та діляться знаннями. Тож запрошуємо спеціалістів долучатися до спільної роботи та відновлення країни.
Post Comment

Екологія диктує правила та створює тренди практично у всіх сферах життя і бізнесу. Будівництво не є винятком, особливо на тлі дефіциту матеріалів та потреби будувати швидко й недорого. 

 

А якщо доступні за ціною технології ще й екологічні – переваги такого будівництва очевидні. 

 

Одним з найпоширеніших природних матеріалів у будівництві в Україні є пресована солома або очерет. Такими панелями утеплюють каркасні будинки. Це економія, шумоізоляція та природне кондиціонування помешкання – влітку прохолодно, а взимку тепло. Тоді як легкість матеріалу дозволяє звести будинок невеликій команді без залучення важкої техніки. 

 

Ще один популярний “зелений” матеріал – це конопляний бетон. Його можна використовувати і як основний матеріал для будівництва, і як утеплювач. Такий бетон вдвічі легший за звичайний, але не поступається за міцністю та теплоізоляційними якостями. Нетоксичний і природно стійкий до грибів та комах. Крім того, має високу вогнестійкість – витримує високі температури без деформації. Використовувати конопляний бетон можна для зведення як житлових будинків, так й інженерних споруд. 

 

Гідрокераміка – поки що не поширений в Україні, але також інноваційний та дружній до довкілля матеріал. В його основі – гідрогель та глина. Цей композитний фасадний матеріал здатний охолоджувати внутрішнє приміщення на 6С⁰. Часточки гідрогелю у кераміці накопичують воду, а коли стає спекотно – волога випаровується і охолоджує стіни. Таким чином можна заощаджувати на кондиціонуванні. Цю технологію пасивного охолодження розробили студенти спекотної Іспанії ще 9 років тому. Матеріал недорогий і, можливо, стане фасадним оздобленням майбутнього. 

 

А от будинки з грибів, точніше їх міцелію – схожої на коріння мережі грибкових ниток – більш екзотична практика з якою експериментують здебільшого у США. Міцелій – це безліч ниток, що ростуть у субстраті (соломі, лушпинні, тирсі тощо) та розщеплюють його на речовини, якими він і харчується. Міцелій швидко обплутує субстрат і скріплює його собою. Якщо помістити у спеціальні прес-форми – виходять дуже легкі, стійкі до цвілі і вогню цеглинки, що не поступаються за міцністю бетону. Крім того, такий біоматеріал має високі тепло- і звукоізоляційні властивості.

 

Ці та інші сучасні екологічні матеріали напевне знайдуть своє застосування у невеликих нішах, а можливо – стануть широко вживаними. А нинішні конструкції з металу та бетону поступово відійдуть у минуле. Адже нинішній запит – екологічні, енергоефективні та міцні споруди. 

 

Тож очікуємо побачити в Україні ще більше “зелених” матеріалів!

Post Comment

Свій шлях до енергоефективного майбутнього Україна розпочала ще у 2006 році, коли був прийнятий документ “ДБН В.2.6-31:2006 Конструкції будинків і споруд. Теплова ізоляція”. Восени 2021-го року був прийнятий і набрав чинності Закон України “Про енергетичну ефективність”.

 

Повномасштабна війна внесла свої корективи і винесла питання енергоефективності житла та громадських споруд на новий рівень актуальності. 

 

Понад 9 мільйонів житлових будинків, які є в Україні, забирають на себе майже 30%  споживання енергії. Більшість із них побудовані ще за радянських часів, тож витрачають у 2-3 рази більше, ніж будівлі в ЄС. Ще 10% від загального споживання енергії тягнуть комерційні та бюджетні будівлі. 

 

Тому тут було і є над чим працювати. Це і модернізація систем опалення, теплоізоляція стін, даху і підвалів тощо. Російське вторгнення додало ще один вагомий виклик – необхідність подбати ще й про енергоефективне відновлення зруйнованих будинків. 

 

Лише станом на січень 2023, за даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, було зруйновано понад 170 тисяч житлових будинків і ця цифра зростає щодня. 

 

Прагнення швидко розв’язати проблему браку житла може призвести до будівництва непродуманих об’єктів, які з часом потребуватимуть додаткових витрат на термомодернізацію, заміну систем освітлення тощо. 

 

Крім того, до 2050 року новобудови та старі будинки в країнах ЄС зобов’язані мати рівень споживання енергії, що наближається до нуля. А зважаючи на шлях України до ЄС, необхідно вже зараз впроваджувати європейські стандарти так званих “пасивних будинків”.

 

В такому житлі витрати енергії на опалення зводяться до мінімуму завдяки високоефективній теплоізоляції не тільки стін, але і стелі, підлоги, горища, підвалу. Щільні вікна мають трикамерні конструкції, застосовується спеціальна технологія примикання вікон до стін. Найбільші вікна спрямовані на південь, звідки надходить максимум сонця. Плюс ефективне освітлення, розумні домашні пристрої, що використовують мінімум електрики. Крім того, більша частина цієї енергії має вироблятися з відновлюваних джерел, наприклад, сонячних панелей, установлених на самих будівлях чи поблизу.

 

Враховуючи ще й постійне зростання цін на енергоресури, будівництво енергоефективних об’єктів є нагальною потребою. Тож Будівельна бізнес-асоціація (DBA) має наступні рекомендації:

 

 • Аспект енергоефективності варто враховувати ще до зведення об’єктів.
 • Залучати додаткових фахівців, застосовувати 3D-моделювання, щоб спланувати енергоефективну будівлю.
 • Впроваджувати в Україні міжнародні системи сертифікації. У світі їх налічується кілька сотень, але всі приділяють увагу енергоефективності. Вагоме значення при оцінюванні відіграють саме витрати ресурсів та електроенергії, а також здоров’я та комфорт людей.
 • Встановити норми щодо зведених об’єктів, адже це стимулюватиме девелоперів створювати об’єкти вищого класу енергоефективності, тестувати нові технології, добирати матеріали. 

 

Енергоефективні споруди – це не лише турбота про довкілля, а й економія. І зрештою ті, хто – наприклад – купуватиме житло, обиратимуть об’єкти, які буде дешевше утримувати.

Post Comment